Strona Główna Autobusy Ogólne dyskusje o autobusach Formy zakupu autobusów

Formy zakupu autobusów

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o autobusach...

Post 2017-02-19, 19:08

Posty: 2
Witam. Poszukuję jakichkolwiek informacji, opracowań, artykułów, książek rozjaśniających temat zakupu autobusów. Każda informacja będzie mi bardzo przydatna. Chodzi mi o informację ogólne, w jaki sposób przedsiębiorstwa zakupują autobusy, czy są to formy przetargu, czy może zakup bezpośredni. jak to wygląda w przypadku przedsiębiorstw prywatnych, a publicznych, dużych, i małych. Może są jakieś dane liczbowe, tabele, wykresy? Nie wiem jak to ugryźć. Z góry dziękuję za każdą pomoc.

Post 2017-02-19, 23:42
J-31 Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Posty: 32300
Lokalizacja: Warszawa

Są różne sytuacje jeśli chodzi o nabycie nowych pojazdów. Przedsiębiorstwa komunikacyjne, jeżeli chcą kupić nowe pojazdy - organizują przetarg, ale wiele firm przewozowych zawierając kontrakt czasami zabezpieczają się - możliwością dokupienia pojazdów w następnym "roku księgowym".

Czyli przykładowy przewoźnik w tym roku - poprzez przetarg - kupuje 20 autobusów. A za rok dokupuje kolejne 10, ale te pojazdy będą wg. specyfikacji z roku, w którym był przetarg. Zresztą Tramwaje Warszawskie chcą właśnie tego dokonać. Organizują przetarg na 123 wagony, ale z możliwością dokupienia dodatkowych 90-ciu wagonów... no i z tego robi się już 213 wagonów ;)

Nie zawsze oczywiście tak się dzieje. I nie jest to "standard". Każda miejska firma przewozowa w każdym z miast postępuje w tej kwestii indywidualnie... ale jedno ich łączy - przetarg musi być ;)

Może też być leasing. MZA Warszawa właśnie tą drogą zamierza nabyć 90 autobusów, przetarg jest nie na producenta, ale na leasingodawcę ;)

Jak jest u prywaciarzy - tego już Ci nie napiszę. Generalnie w przypadku warszawskiego ZTM-u, organizator podaje specyfikację, co mają mieć pojazdy, przewoźnicy oferują kilka marek (różnych producentów), ale to oni sami decydują co kupią, ważne aby pojazdy odpowiadały specyfikacji narzuconej przez organizatora ;)
Obrazek

Post 2017-02-20, 15:05

Posty: 2
Dziękuję pięknie, nastąpiło pewne rozjaśnienie, powstał jakiś trzon podrozdziału :)

Gdyby ktoś chciał dodać bądź podrzucić jakimś słowem pisanym, chętnie skorzystam!


Wróć do Ogólne dyskusje o autobusach