Strona Główna Trolejbusy Ogólne dyskusje o trolejbusach Nowa trakcja trolejbusowa w Lublinie

Nowa trakcja trolejbusowa w Lublinie

Tutaj są prowadzone różne dyskusje oraz wyrażane opinie o trolejbusach...

Post 2007-11-15, 14:56

Posty: 221
Lokalizacja: Lublin
J-31 pisze:
lublin 42 pisze:
Już na ul.Orkana jeździł trolejbus :)

Czy to oznacza, że w Lublinie powstanie nowa linia trolejbusowa, czy będą tą ulicą jeździć trolejbusy istniejących linii ? ;)

Jeszcze nie wiem

Post 2007-12-18, 15:24

Posty: 316
Lokalizacja: Lublin
Na "Orkana" zostanie skierowana linia 153, natomiast w zamian za to po Kraśnickiej aż na Węglin będzie jeździć 150 zamiast na Zana.

[ Dodano: 2007-12-18, 16:22 ]
Nowa sieć została w końcu wczoraj oddana do użytku http://www.ltek.comernet.pl/album/lublinorkana.php

Post 2008-01-09, 14:13

Posty: 2102
Lokalizacja: Wrocław - Biskupin, Warszawa - Wilanów

A ja mam takie pytanie;

W moim "Atlasie Tramwajów" dodatkowo wspominają o trolejbusach - w opisie sieci lubelskiej jest napisane, że likwidacja trasy na Krakowskim Przedmieściu, przy niewybudowaniu tras alternatywnych, spowodowała, że układ linii stał się niefunkcjonalny, oraz, że obecnie lubelskie troleje przeżywają poważny kryzys.

Czy sytuacja się już polepszyła :?:
Ostatnio zmieniony 2008-01-09, 21:54 przez PAFAWAG, łącznie zmieniany 1 raz

Post 2008-01-09, 18:13

Posty: 316
Lokalizacja: Lublin
Wybacz że się czepiam ale lubliński może być np. autobus z Lubina natomiast z Lublina może być lubelski

Co do układu sieci to ja nie jestem na tyle kompetentny aby na to odpowiedzieć tu musiał by się wypowiedzieć JP ale mi się wydaje że kryzys już minął albo powoli mija czego dowodem są ST12M ;)

Post 2008-01-09, 21:52

Posty: 2102
Lokalizacja: Wrocław - Biskupin, Warszawa - Wilanów

Citadis pisze:
ale lubliński może być np. autobus z Lubina

Trolejbus z Lubina byłby lubiński nie lubliński ;)
Aczkolwiek zmienię na "czystszą" formę "lubelski" :)

Post 2008-01-09, 23:49

Posty: 316
Lokalizacja: Lublin
Racja jakoś tak kojarzyło mi się z Lubinem że zapomniałem o tym "l", ale teraz EOT

Post 2008-01-29, 19:17

Posty: 125
Lokalizacja: Lublin

PAFAWAG pisze:
W moim "Atlasie Tramwajów" dodatkowo wspominają o trolejbusach - w opisie sieci lubelskiej jest napisane, że likwidacja trasy na Krakowskim Przedmieściu, przy niewybudowaniu tras alternatywnych, spowodowała, że układ linii stał się niefunkcjonalny


Układ sieci trolejbusowej nie odpowiada w zadowalającym zakresie występującym potokom pasażerskim. Po zamknięciu Krakowskiego Przedmieścia, trolejbusy zniknęły z istotnego odcinka w centrum, a główny potok przemieścił się z Krakowskiego Przedmieścia na ulice 3 Maja i al. Tysiąclecia. Największe przewozy odnotowuje się obecnie w tym właśnie ciągu (pomiędzy Centrum a dworcem PKS). Trolejbusy obsługują więc istotne relacje, ale nie stanowią dojazdu do ścisłego centrum od strony zachodniej, a jedynie ocierają się o nie, przejeżdżając Lipową po granicy centrum i śródmieścia. Brakuje połączenia istniejącej w zachodniej części miasta sieci z rejonem Krakowskiego Przedmieścia, placu Litewskiego, placu Wolności oraz z dworcem PKS. Poprowadzenie połączenia ulicami Krakowskie Przedmieście, 3 Maja i al. Tysiąclecia bądź Okopową-Narutowicza-Bernardynską (czyli defacto zbudowanie odcinka sieci, który stanowiłby alternatywę dla zlikwidowanej sieci na Krakowskim Przedmieściu) pozwoliłoby na zwiększenie udziału transportu elektrycznego w przewozach, poprzez zastąpienie zachodnich odnóg popularnych linii autobusowych 10 i 57 liniami trolejbusowymi. Tymczasem, od 14 lat nie poczyniono żadnych działań inwestycyjnych, które miałyby temu stanowi zaradzić, a władze rzucają jedynie kłody pod nogi koncepcjom powrotu trolejbusów do centrum.

oraz, że obecnie lubelskie troleje przeżywają poważny kryzys. Czy sytuacja się już polepszyła ?


Z punktu widzenia taborowego, sytuacja nie uległa zmianie. W ciągu ostatnich 5 lat pozyskano jedynie 5 nowych trolejbusów i zmodernizowano 2 stare pojazdy. Wykonano również wiele napraw głównych i remontów. Nowe solarisy spełniają współczesne standardy i dobrze wróżą na przyszłość, jednak sytuacja poprawi się dopiero wtedy, gdy zakupy taboru będą liczniejsze i rokroczne. W ostatnich latach zmodernizowano z wykorzystaniem nowoczesnego osprzętu kilka istotnych skrzyżowań sieci. Otwarto również nową trasę trolejbusową. W nieodległej przyszłości (najwcześniej koniec bieżącego roku) znajduje się też początek realizacji projektu unijnego rozbudowy trakcji trolejbusowej. Można więc powiedzieć, iż sytuacja poprawiła się bardzo niewiele, ale perspektywy na przyszłość są raczej dobre. Brakuje jedynie prokomunikacyjnej polityki miasta, co ułatwiłoby realizację nie tylko ambitnych planów inwestycyjnych, ale także wprowadzanie w życie prostych usprawnień (np. dotyczących informacji pasażerskiej).

Post 2008-01-30, 17:37
Mercury

W tym modernizacja ex-słupskiego 501 (czyli wasz 813 bodajże). Słyszałem, że tak go zmienili i wywalili ostatni rząd siedzień, a wstawili zabudowę :P

J-31 Awatar użytkownika
Administrator
Administrator

Posty: 32047
Lokalizacja: Warszawa

Niestety nie mamy na forum nikogo z Lublina, kto mógłby coś ciekawego napisać w kwestii sieci trolejbusowej. :]

Natomiast ja po woli przygotowuję się do mojej wiosennej wizyty w Lublinie i zauważyłem, że sporo się wydarzyło w kwestii rozbudowy sieci trakcyjnej w Lublinie - jest niestety małe "ale" ...

Tak jak popatrzyłem na mapę miasta (już kupiłem i przewertowałem) i przejrzałem sobie mapy wujka Google - to nadal trolejbusy nie docierają do Centrum Lublina. Nadal ocierają się - jak napisał to w roku 2008, Jacek Pudło (post powyżej) - o Centrum z jednej strony ul. Lipową, a także z drugiej strony ciągiem ulic Wyszyńskiego - Królewska - Lubartowska ;)

Są za to zupełnie nowe linie, na obrzeżach miasta. Trolejbusy już pojawiły się na takich ulicach jak
- ul. Krochmalna, to jest połączenie od al. Jana Pawła II do Dworca Głównego
- oczywiście kursują al. Jana Pawła II
- ul. Nadbystrzycka - do niedawna domena wyłącznie autobusów
- ul. Tomasza Zana - na tej ulicy trolejbusy kursowały jedynie na odcinku od al. Kraśnickiej do ZUS-u... teraz pojechały dalej, aż do wspomnianej ul. Nadbystrzyckiej
- patrząc na drugą stronę Lublina - z tego co zauważyłem trolejbusy dotarły do Felina, zdaje się, że wcześniej kursowały tam autobusy i kończyły na parkingu. Teraz jest spora pętla ze stanowiskami.

Rozbudowa sieci trakcyjnej spowodowała zmianę układu komunikacyjnego w lubelskiej sieci trolejbusowej. Są tak bardzo znaczące zmiany, że mapa którą sobie kupiłem jest mocno - ale to bardzo mocno - nie aktualna.

Jednakże jest też i kolejna "łyżka dziegciu" w tym układzie. Linii trolejbusowych jest dużo... ale rozkład większości z nich nie nastraja optymistycznie. Tylko linia 151 ma całkiem ciekawą częstotliwość - co 10 min w godz. szczytu, reszta kursuje, albo co 20 min, albo nawet co 30 min. :]

I to by było na razie na tyle - co wylukałem w necie i na mapie. Resztę napiszę jak wrócę... o ile mnie ktoś nie zastrzeli w Lublinie na ulicy Lubartowskiej 33 :retard:
Obrazek

Poprzednia

Wróć do Ogólne dyskusje o trolejbusach


Strona Główna Trolejbusy Ogólne dyskusje o trolejbusach Nowa trakcja trolejbusowa w Lublinie