Tramwajem przez Łódź

tramwaj ŁódźW Łodzi system transportu tramwajowego należy do jednych z najstarszych w naszym kraju. Został on uruchomiony w roku 1898, dokładnie na jeden dzień przed Wigilią. Ówczesne władze uznały, że aktywując linię tramwajową 23 grudnia, mieszkańcy otrzymają świąteczny prezent. Było to pierwsze miasto w ówczesnym zaborze rosyjskim, które posiadało tramwaj.

Początkowo były to jedynie dwie linie dzienne obsługujące Śródmieście, ale na początku lutego uruchomiono kolejne dwie, by przez kolejne lata, głównie za sprawą łódzkich fabrykantów z niemieckimi korzeniami, Łódź stała się najlepiej rozwiniętą siecią tramwajową w Polsce. Rozwój trwał do rozpoczęcia Drugiej Wojny Światowej i do tego czasu uruchomiono kilkanaście linii, które łączyły nie tylko łódzkie dzielnice, ale także tereny podmiejskie. Już po wojnie tramwaje zostały upaństwowione i do dziś dnia tramwaje w Łodzi jeżdżą pod egidą Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Tramwaje to również obecnie jeden z najpopularniejszych środków komunikacji w Łodzi, głównie ze względu na zakorkowane ulice, problemy z parkowaniem samochodów w strefie miejskiej oraz punktualność samych tramwajów. Podróżowanie jedną z dwudziestu linii miejskich i trzech podmiejskich, w niczym nie przypomina telepania się sprzed kilkunastu lat. Torowiska są dziś przygotowane do komfortowego przewożenia pasażerów, a nowoczesne i klimatyzowane tramwaje sprawiają, że zarówno łodzianie jak i liczni turyści, bez zastanowienia korzystają z oferty MPK w Łodzi.

Obecnie miasto inwestuje duże sumy, stawiając na zadowolenie użytkowników i sprowadza tramwaje z najwyższej półki, między innymi niskopodłogowe tramwaje Pesa 122N, Pesa Swing czy sprowadzone zza zachodniej granicy wagony Moderus Gamma LF 06 AC. Tramwaje w Łodzi, dzięki dobrze przemyślanej koncepcji na ich rozwój i funkcjonowanie w nowoczesnym i perspektywistycznym mieście, w najbliższych latach powinny umacniać swoją pozycję, jako najważniejszy przewoźnik w mieście. To wielka przyjemność widzieć, jak to pełne historii i tradycji miasto, potrafi wprowadzać przyjazne i nowoczesne rozwiązania,